Najkrócej
Koszt jazdy samochodem elektrycznym zależy bardziej od miejsca i sposobu ładowania niż od samego pojazdu. Przy ładowaniu domowym — szczególnie z taryfą nocną lub fotowoltaiką — koszt 100 km EV jest wielokrotnie niższy niż przy benzynie czy dieslu. Przy regularnym korzystaniu z szybkich ładowarek DC na trasach przewaga maleje lub znika. Uczciwa kalkulacja wymaga uwzględnienia profilu użytkowania, a nie tylko ceny paliwa i energii.
| Temat | Najważniejszy wniosek |
|---|---|
| Ładowanie domowe G11 | Najtańsze przy typowych stawkach 0,60–0,90 PLN/kWh |
| Taryfa nocna G12 | Jeszcze taniej — zwykle 0,40–0,55 PLN/kWh w strefie nocnej |
| Fotowoltaika | Potencjalnie zbliżone do 0 PLN/kWh latem, zależy od systemu |
| Publiczne AC | Drożej niż dom, 0,90–1,40 PLN/kWh typowo |
| Publiczne DC | Najdroższe wygodne — 1,20–2,50+ PLN/kWh |
| Benzyna 95 | Ok. 5,80–7,00 PLN/L (zmienne) · 7–9 L/100 km = 40–63 PLN/100 km |
| Diesel | Podobne zakresem kosztów do benzyny, różny profil spalania |
Jak kalkulować koszt 100 km — metodologia
Porównanie kosztów jazdy wymaga kilku założeń, których nie można pominąć bez ryzyka błędnych wniosków.
Zużycie energii EV nie jest stałe. Producenci podają zasięg WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure), a zużycie kWh/100 km jest jego odwrotnością. W warunkach realnych należy liczyć się z odchyleniami: jazda z prędkością autostradową (120–140 km/h), ogrzewanie lub klimatyzacja kabiny, zima — to wszystko zwiększa zużycie. Typowy kompaktowy EV (Volkswagen ID.4, Hyundai IONIQ 5) zużywa w realnych warunkach 18–24 kWh/100 km, przy WLTP 16–19 kWh/100 km.
Zużycie paliwa w samochodach spalinowych też jest zmienne: miasto, trasa, autostrada, wiek auta, styl jazdy. Dla pojazdu benzynowego segmentu C przyjmuje się 7–9 L/100 km jako realistyczny zakres mieszany. Diesle przy jeździe pozamiejskiej mogą zejść do 5–6 L/100 km.
Strata ładowania to element często pomijany. Kiedy ładujesz EV prądem domowym, część energii traci się jako ciepło w procesie konwersji AC/DC w ładowarce pokładowej. Sprawność tej konwersji wynosi 85–93%. Oznacza to, że aby naładować 60 kWh do baterii, z sieci pobierzesz 65–70 kWh. Przy obliczaniu kosztu warto uwzględnić tę stratę.
Cena energii i paliwa zmienia się w czasie. Kalkulacje wykonane przy konkretnych cenach z danego miesiąca mogą wyglądać inaczej już kwartał później. Dlatego zamiast podawać jedną „właściwą" odpowiedź, opisujemy zakres i metodę.
Ładowanie domowe — największa przewaga EV
Dostęp do ładowania domowego to finansowy fundament opłacalności EV. Bez niego kalkulacja jest zupełnie inna.
Przy taryfie G11 (całodobowej), zakładając cenę energii ok. 0,75 PLN/kWh (wartość orientacyjna, zmienna w zależności od taryfy, dostawcy i roku), koszt 100 km przy zużyciu 20 kWh to:
20 × 0,75 = 15 PLN/100 km
Przy taryfie nocnej G12 (gdzie energia w nocy jest tańsza — orientacyjnie 0,45–0,55 PLN/kWh w strefie nocnej) i założeniu ładowania głównie nocą:
20 × 0,50 = 10 PLN/100 km
Dla porównania — benzyniak 7,5 L/100 km przy 6,50 PLN/L:
7,5 × 6,50 = 48,75 PLN/100 km
Różnica jest więcej niż trzykrotna przy taryfie standardowej, czterokrotna przy nocnej. Na 15 000 km rocznie oszczędność wynosi ok. 5 000–5 700 PLN — przy aktualnych cenach.
Fotowoltaika zmienia tę kalkulację jeszcze bardziej: latem, przy nadmiarze energii z paneli, koszt ładowania może być bliski zeru. Zimą, gdy produkcja PV spada, bazę stanowi prąd sieciowy. Realne uśrednienie roczne zależy od rozmiaru instalacji i bilansu energetycznego domu.
Ważna: taryfa G12 wymaga dostosowania nawyków ładowania — trzeba pamiętać o ładowaniu w strefie nocnej (typowo 22:00–6:00 lub 13:00–15:00, zależy od operatora). Nowoczesne EV i ładowarki wallbox pozwalają programować godziny ładowania automatycznie.
Publiczne ładowanie AC — wygoda za rozsądną cenę
Ładowarki publiczne prądu przemiennego (AC) to rozwiązanie pośrednie: droższe niż dom, tańsze niż DC szybkie, idealne przy długim postoju.
Typowe ceny na polskim rynku publicznym AC: 0,90–1,40 PLN/kWh. Przy 20 kWh/100 km daje to koszt 18–28 PLN/100 km. To wciąż znacznie mniej niż benzyna w typowych warunkach, choć przewaga jest już mniejsza niż przy domu.
Kiedy warto ładować AC publicznie? Przy wizycie w centrum handlowym (2–4 godz. postoju), w hotelu (ładowanie przez noc — wolne AC wystarczy), przy biurze z dostępem do ładowania (jeśli płatność jest pokrywana przez pracodawcę), przy miejscu turystycznym z ładowarką.
Cena sesji publicznego ładowania może być naliczana na kilka sposobów: za kWh (najsprawiedliwsze), za minutę (droższe przy słabej ładowarce lub dużym aucie) lub jako ryczałt za sesję (może być korzystne lub nie, zależy od ilości pobranej energii). Czytaj warunki przed podłączeniem.
Wiele sieci wymaga rejestracji w aplikacji lub zakupu karty RFID. Wymóg AFIR od 2024 r. zobowiązuje nowe stacje DC przy TEN-T do akceptacji kart zbliżeniowych — dla AC przy TEN-T termin jest 2027 r. Poza siecią TEN-T starsze AC mogą wymagać aplikacji sieci.
Szybkie ładowanie DC — komfort kosztuje
Szybkie ładowanie prądem stałym (DC) to kompromis: płacisz więcej za wygodę i prędkość. Na polskim rynku stawki DC publiczne wynoszą orientacyjnie 1,20–2,50 PLN/kWh, choć zdarzają się lokalizacje poza tym zakresem.
Przy 20 kWh/100 km i stawce 1,80 PLN/kWh koszt to 36 PLN/100 km — wyraźnie więcej niż ładowanie domowe, ale wciąż często mniej niż benzyna przy aktualnych cenach.
Problem pojawia się, gdy kierowca regularnie korzysta wyłącznie z szybkich ładowarek DC — bo nie ma dostępu do ładowania domowego lub zawodowego. Wtedy roczny koszt energii może być podobny do diesla lub wyższy. To ważna zmienna przy ocenie, czy EV się opłaca w konkretnej sytuacji życiowej.
Stawki DC różnią się między operatorami. Sieci premium (IONITY) mają wyższe stawki niż sieci krajowe (GreenWay, Orlen Charge). Subskrypcje miesięczne w wybranych sieciach pozwalają obniżyć stawkę za kWh — opłacają się przy bardzo intensywnym korzystaniu.
Ładowanie DC ma też wpływ na baterię przy intensywnym użyciu — szybkie ładowanie codziennie i na 100% przyspiesza degradację ogniw. Zaleca się ograniczenie szybkiego ładowania do potrzeb trasowych, a codziennie korzystać z AC do poziomu 80%.
Całkowity koszt posiadania (TCO) — pełny obraz
Koszt energii to tylko jeden element całkowitego kosztu posiadania (TCO — Total Cost of Ownership). Uczciwe porównanie EV z autem spalinowym musi uwzględnić więcej zmiennych.
Cena zakupu: EV kosztują zwykle więcej niż spalinowe odpowiedniki. Różnica zależy od segmentu: w segmencie premium jest mniejsza, w budżetowym — większa. Program NaszEauto / Mój Elektryk zmniejsza tę różnicę dla kwalifikujących się nabywców.
Ubezpieczenie: Casco (AC) EV bywa droższe z uwagi na wyższą wartość pojazdu i drogie naprawy. OC zależy od klasy i historii szkodowej, podobnie jak dla spalinowych.
Serwis i eksploatacja: EV nie wymaga wymiany oleju, rozrządu, sprzęgła (w modelach BEV), filtrów powietrza (silnika), świec. Koszty serwisu są zazwyczaj niższe — ale naprawy elektryczne i wymiana baterii mogą być drogie. Klocki hamulcowe służą dłużej dzięki rekuperacji. Opony zużywają się nieco szybciej z uwagi na wyższy moment obrotowy.
Deprecjacja: EV tracą na wartości szybko, szczególnie starsze modele z mniejszymi bateriami i przestarzałym oprogramowaniem. Nowe modele tracą mniej dynamicznie, ale rynek wtórny dla EV jest młodszy i trudniej prognozować wartość odsprzedaży.
Akcyza i zwolnienia: BEV mają 0% akcyzy w Polsce. Niektóre auta spalinowe premium mają akcyzę 18,6% od ceny powyżej 2000 cc. To realny argument finansowy przy zakupie nowego drogiego BEV kontra spalinowego.
Suma tych elementów decyduje, czy EV jest tańszy przez cały cykl życia. Przy ładowaniu domowym, niskich kosztach serwisu i dłuższym cyklu posiadania — zazwyczaj tak. Przy ładowaniu wyłącznie DC publicznym i krótkim cyklu posiadania — mniej oczywiste.
Kiedy EV się nie opłaca — uczciwa analiza
Uczciwa odpowiedź to: EV nie jest najlepszym finansowym wyborem dla każdego i każdej sytuacji.
Bez dostępu do ładowania domowego: jeśli mieszkasz w bloku bez parkingu z ładowarką i pracujesz w miejscu bez ładowania przy biurze, jesteś skazany na ładowanie publiczne. Koszt energii wzrasta, wygoda maleje. Jeśli masz jednocześnie ograniczony zasięg, EV staje się logistycznym wyzwaniem.
Przy krótkim cyklu posiadania: jeśli zmieniasz auto co 2–3 lata, wysoka cena zakupu i szybka deprecjacja mogą wyeliminować oszczędności na paliwie. EV lepiej amortyzuje się przy dłuższym posiadaniu.
Przy głównie trasach dalekodystansowych: kierowca pokonujący regularnie 600+ km w jedną stronę musi wielokrotnie ładować DC w trasie. Koszt i czas ładowania rosną, przewaga nad dieslem maleje.
W Polsce Wschodniej bez infrastruktury: rzadka sieć ładowania przy długich trasach to realne ograniczenie operacyjne, nie tylko finansowe.
Przy małym rocznym przebiegu: jeśli jeździsz 5 000 km rocznie, oszczędności na paliwie są zbyt małe, by uzasadnić wyższą cenę zakupu. Kalkulator /narzedzia/tco na tej stronie pozwala wpisać własne dane i zobaczyć indywidualną kalkulację.
Taryfy energetyczne i sterowane ładowanie — nowy wymiar oszczędności
Polski rynek energii elektrycznej dla gospodarstw domowych ewoluuje w kierunku taryf dynamicznych i wielostrefowych. Dla właściciela EV to nie jest detal — to potencjał oszczędności rzędu kilkuset PLN rocznie.
Taryfa G11 to klasyczna, jednostrefowa: jedna stawka przez całą dobę. Najprostsza, ale najmniej korzystna dla EV. Średnia cena energii zmienna w 2024–2025 r. (ze zmianami regulacyjnymi i taryfowymi) wynosiła ok. 0,75–0,95 PLN/kWh brutto z opłatami dystrybucyjnymi.
Taryfa G12 to dwustrefowa: tańszy prąd w godzinach nocnych (typowo 22:00–6:00 plus 13:00–15:00) i droższy w pozostałych. Różnica między strefami to typowo 30–45%. Przy ładowaniu EV w nocy oszczędność roczna przy 15 000 km przebiegu może wynieść 800–1 500 PLN.
Taryfa G12w (weekendowa) — dodatkowo zniżka w weekendy całą dobę. Sensowna dla osób intensywnie ładujących w weekend (np. zewnętrzne ładowanie w domu rodziców na wsi).
Taryfa dynamiczna (G13, RDN) — coraz powszechniejsza w Europie, w Polsce dopiero wchodzi (pilotaże TAURONa, Energi). Cena energii zmienia się co godzinę zgodnie z notowaniami giełdy energii (TGE). W praktyce w nocy może być ujemna (producent płaci za zużycie), w południu w lecie bardzo niska (nadwyżka PV), w szczytach popytu droga. Wymaga inteligentnego sterowania ładowarką lub auta, które potrafi czytać API taryfy.
Wallbox z funkcją smart charging (Easee, Wallbox Pulsar Plus, Schneider EVlink, Tesla Wall Connector, ABB Terra) potrafi automatycznie startować ładowanie w godzinach najtańszych. Większość nowoczesnych EV pozwala ustawić godziny startu z poziomu auta lub aplikacji marki.
Fotowoltaika + magazyn energii: instalacja PV 6–10 kWp w domu jednorodzinnym + magazyn energii 5–15 kWh + wallbox to konfiguracja, która maksymalizuje wykorzystanie własnej energii. Wallbox z funkcją „Solar Charging" ładuje EV wyłącznie z nadwyżek PV — bez poboru z sieci. Latem koszt ładowania zbliża się do 0 PLN/kWh marginalnie (wszystko jest amortyzacją inwestycji w PV).
System net-billing (od 2022 r.) zmniejszył opłacalność oddawania energii do sieci. Dlatego strategia „wyprodukuj i sam zużyj" przez ładowanie EV w południe stała się ekonomicznie sensowniejsza niż wysyłanie nadwyżek do sieci. To wzmacnia argument PV + EV jako wzajemnie wspierających się inwestycji.
Koszt ładowania w trasie — porównanie europejskie i kraje sąsiednie
Polska nie jest tania, jeśli chodzi o ładowanie publiczne DC, ale nie jest też droga w porównaniu z najdroższymi rynkami europejskimi. Kontekst regionalny pomaga zrozumieć stawki.
Polska: średnia stawka publicznego DC w 2025 r. wynosi 1,80–2,20 PLN/kWh (ok. 0,42–0,52 EUR/kWh). IONITY w Polsce: 2,90–3,30 PLN/kWh (ok. 0,68–0,77 EUR/kWh) bez subskrypcji.
Niemcy: 0,55–0,89 EUR/kWh przy DC, IONITY przy ok. 0,79 EUR/kWh. Sieć gęstsza, ale stawki ogółem wyższe.
Czechy: 0,40–0,60 EUR/kWh — porównywalnie z Polską, sieć przy autostradach D1 i D5 dobrze rozbudowana.
Słowacja: zbliżone do Czech, infrastruktura słabsza na peryferiach.
Niderlandy, Norwegia: stawki w Niderlandach ok. 0,55–0,75 EUR/kWh, w Norwegii niższe (0,35–0,55 EUR/kWh) ze względu na taniej energii z hydroelektrowni.
Francja, Hiszpania: 0,45–0,65 EUR/kWh, autostradowe stacje droższe.
Dla kierowcy podróżującego przez kilka krajów oznacza to, że stawki ładowania są wyższe w Polsce niż na Słowacji czy w Czechach, ale niższe niż w Niemczech. Przy planowaniu długiej trasy międzynarodowej warto ładować maksymalnie w tańszych krajach — przejazd Polska–Czechy–Austria–Włochy daje kilka okazji do oszczędności.
Roaming między krajami działa coraz lepiej: jedna karta Plugsurfing czy Shell Recharge działa w setkach sieci europejskich. Stawki przy roamingu są zwykle 10–25% wyższe niż przy karcie lokalnego operatora, ale wygoda znacząco wzrasta.
Tesla Superchargery są otwarte dla aut innych marek w większości krajów Europy. Stawka jest niższa dla użytkowników Tesla (przy logowaniu się do konta), wyższa dla innych marek. To rozwiązanie szczególnie korzystne przy braku gotówki na lokalną kartę.
TCO 5-letnie — symulacja dla trzech profili kierowcy
Ogólne wskazówki TCO są przydatne, ale konkretne liczby na konkretnych profilach przekonują skuteczniej. Poniższe symulacje to uproszczone scenariusze 5-letniego użytkowania — dostarczają punkt odniesienia, nie precyzyjną prognozę.
Profil A: Miejski dojeżdżacz, 12 000 km/rok, dom z taryfą G12 + PV, Hyundai Kona Electric vs Toyota Yaris Hybrid
Kona Electric (~160 000 PLN nowa, zasięg 305 km WLTP, zużycie 16 kWh/100 km realnie):
- Energia ładowania 5-letnia (60 000 km × 0,16 × 0,45 PLN średnio z PV): 4 300 PLN
- Serwis 5-letni: 4 000 PLN (brak wymiany oleju, filtry kabinowe, klocki przy małym przebiegu)
- Ubezpieczenie 5-letnie: ~15 000 PLN (AC droższe niż dla Yaris)
- Akcyza: 0 PLN (BEV)
- Deprecjacja 5-letnia: ~50% wartości początkowej → utrata 80 000 PLN
- TCO 5 lat: ~103 000 PLN
Yaris Hybrid (~110 000 PLN nowa, spalanie 4 L/100 km):
- Paliwo 5-letnie (60 000 km × 0,04 L × 6,50 PLN): 15 600 PLN
- Serwis 5-letni: 6 500 PLN (wymiana oleju, filtry, klocki)
- Ubezpieczenie 5-letnie: ~10 000 PLN
- Akcyza: zawarta w cenie, niska
- Deprecjacja 5-letnia: ~45% → utrata 49 500 PLN
- TCO 5 lat: ~81 600 PLN
W tym profilu Yaris wygrywa o ~21 000 PLN — niski przebieg i niskie spalanie hybrydy znoszą przewagę energetyczną EV.
Profil B: Dojeżdżający na umiarkowane dystanse, 22 000 km/rok, dom z wallboxem G12, Tesla Model 3 LR vs BMW 320d
Tesla Model 3 Long Range (~230 000 PLN, zużycie 16–18 kWh/100 km):
- Energia (110 000 km × 0,17 × 0,55 PLN): 10 300 PLN
- Serwis 5-letni: 5 500 PLN
- Ubezpieczenie: ~17 000 PLN
- Akcyza: 0 PLN
- Deprecjacja: ~40% → utrata 92 000 PLN
- TCO 5 lat: ~125 000 PLN
BMW 320d (~240 000 PLN, spalanie 5,5 L/100 km mieszane):
- Paliwo (110 000 km × 0,055 × 6,70 PLN): 40 500 PLN
- Serwis 5-letni: 18 000 PLN (drogi serwis BMW)
- Ubezpieczenie: ~18 000 PLN
- Akcyza: ~25 000 PLN dla nowego 320d ponad 2L
- Deprecjacja: ~45% → utrata 108 000 PLN
- TCO 5 lat: ~210 000 PLN
Tesla wygrywa o ~85 000 PLN — typowy scenariusz, w którym BEV ma decydującą przewagę.
Profil C: Wysoki przebieg autostradowy, 40 000 km/rok, brak wallboxa, BMW iX vs Mercedes E300d
BMW iX (~400 000 PLN, zasięg 600 km WLTP, ale realnie 22 kWh/100 km autostradowo, głównie DC):
- Energia (200 000 km × 0,22 × 1,90 PLN średnio DC): 83 600 PLN
- Serwis: 12 000 PLN
- Ubezpieczenie: ~30 000 PLN
- Akcyza: 0 PLN
- Deprecjacja: ~50% → utrata 200 000 PLN
- TCO 5 lat: ~325 600 PLN
Mercedes E300d (~380 000 PLN, spalanie 6,5 L/100 km autostradowo):
- Paliwo (200 000 km × 0,065 × 6,70 PLN): 87 100 PLN
- Serwis: 28 000 PLN
- Ubezpieczenie: ~30 000 PLN
- Akcyza: ~40 000 PLN
- Deprecjacja: ~50% → utrata 190 000 PLN
- TCO 5 lat: ~375 100 PLN
iX wygrywa o ~50 000 PLN, ale przewaga jest mniejsza niż w profilu B — drogie ładowanie DC publiczne zmniejsza przewagę energetyczną BEV.
Wnioski: BEV ma największą przewagę przy ładowaniu domowym i średnio-wysokich przebiegach. Przy bardzo niskich przebiegach hybryda jest tańsza. Przy ładowaniu wyłącznie DC publicznym przewaga BEV maleje, ale wciąż istnieje przy wysokich przebiegach dzięki niższym kosztom serwisu i akcyzy. Pełna kalkulacja indywidualna na /narzedzia/tco.
Diesel kontra EV — kiedy diesel jest nadal sensowny
Mimo agresywnej narracji o końcu silników spalinowych, diesel pozostaje racjonalnym wyborem w wąskich, ale realnych scenariuszach.
Bardzo wysokie roczne przebiegi (40 000+ km), głównie autostradowe: diesel premium (BMW 320d, Audi A6 TDI, Mercedes E220d) realnie spala 5–6 L/100 km przy 130 km/h. Koszt energii dla EV przy tej samej prędkości i głównie DC publicznym może być porównywalny lub wyższy. Diesel wygrywa też na czasie tankowania.
Brak dostępu do ładowania domowego i zawodowego: kierowca regularnie ładujący wyłącznie DC publicznym płaci za energię stawki zbliżone do paliwa diesla. EV traci wtedy swoją kluczową przewagę finansową.
Holowanie przyczepy: BEV holujące przyczepę 1500 kg zużywa 50–80% więcej energii niż bez. Diesel wzrost spalania ma znacznie mniejszy proporcjonalnie. Dla osób holujących regularnie (kampery, motorówki) diesel z hakiem jest praktyczniejszy.
Bardzo zimny klimat (regularnie –20°C i niżej): północno-wschodnia Polska, Suwalszczyzna. EV traci dramatycznie zasięg, diesel działa z minimalnym pogorszeniem.
Auto firmowe na duże dystanse w pracy: handlowiec robiący 60 000 km rocznie po całej Polsce, nieprzewidywalnymi trasami, bez czasu na 30-minutowe pauzy ładowania — diesel jest nadal pragmatyczniejszy.
W innych scenariuszach (codzienne dojazdy, miejskie auto, drugi samochód, auto rodzinne z trasami głównie do 300 km) EV zwykle ma przewagę kosztową przy ładowaniu domowym. Linia podziału między EV a dieslem nie jest „nowoczesność kontra przeszłość" — to dopasowanie technologii do profilu użytkowania.
Akcyza na pojazdy dieslowe powyżej 2000 cc to dodatkowo 18,6%, co przy zakupie nowego diesla premium dodaje kilkanaście tysięcy złotych do ceny. BEV bezterminowo zwolnione z akcyzy — to zmienia kalkulację przy nowych zakupach na korzyść elektryka, ale na rynku wtórnym (gdzie akcyza jest już zapłacona przez pierwszego nabywcę) diesel pozostaje cenowo atrakcyjny.
Ukryte koszty i pułapki kalkulacyjne
Większość kalkulacji „EV vs spalinowe" pomija kilka subtelnych pozycji, które mogą przesunąć wynik o tysiące PLN rocznie. Świadomość tych pułapek pozwala na uczciwsze porównanie.
Koszt utraty wartości szybciej u BEV niż u spalinowego: w polskim rynku wtórnym 5-letnie BEV traci średnio nieco więcej procentowo niż porównywalny spalinowy odpowiednik — wynika to z niepewności co do stanu baterii i szybkiego postępu technologicznego (nowe modele EV starzeją się jak smartfony, nie jak klasyczne auta). Wyjątki: Tesla Model 3/Y, Hyundai IONIQ 5 — modele z silną reputacją utrzymują wartość lepiej.
Wymiana baterii poza gwarancją: po 8 latach lub 160 000 km, gdy gwarancja na baterię wygasa, wymiana pakietu to koszt rzędu 30 000–100 000+ PLN, zależnie od modelu. Większość kierowców nigdy z tym się nie zetknie, ale dla auta z 200 000+ km na liczniku jest to realne ryzyko, a wycena rynku wtórnego to uwzględnia.
Koszty 12V — drugi akumulator: BEV ma osobny akumulator 12V zasilający elektronikę pokładową, który wymaga wymiany co 4–6 lat (300–600 PLN). To koszt znany z aut spalinowych, ale nie eliminowany przez „brak silnika spalinowego".
Opony zużywające się szybciej: BEV są typowo o 200–400 kg cięższe od porównywalnego spalinowego odpowiednika. Opony zużywają się o 10–20% szybciej. Roczna nadwyżka: 200–500 PLN.
Ubezpieczenie casco (AC) wyższe: BEV są droższe w naprawie, szczególnie elementy strukturalne i pakiet baterii. Składki AC dla BEV są typowo 10–25% wyższe niż dla spalinowego odpowiednika. Roczna nadwyżka: 500–1 500 PLN.
Koszt instalacji wallboxa: pełny — 6 000–15 000 PLN inwestycji wstępnej, amortyzowanej przez kilka lat oszczędności energetycznych. Bez tej inwestycji EV traci kluczową przewagę kosztową.
Koszty taryfy wielostrefowej: przejście na G12/G12w wymaga opłat instalacyjnych (zazwyczaj 200–500 PLN za wymianę licznika) i może wpłynąć na koszty innych odbiorników w domu, jeśli nie są optymalizowane pod nową taryfę.
Subskrypcje aplikacji nawigacyjnych: ABRP Premium (5 USD/mc), niektóre funkcje TomTom/Google Maps przedłużenia. Nie obowiązkowe, ale realne wydatki użytkowników BEV.
Sumarycznie te „ukryte koszty" mogą dodać 2 000–4 000 PLN rocznie do TCO BEV względem prostego porównania „energia vs paliwo". W większości scenariuszy nie eliminują przewagi BEV, ale zmieniają punkt równowagi.
Po drugiej stronie warto pamiętać o ukrytych zaletach BEV nie uwzględnianych w prostych kalkulacjach: niższe koszty wjazdu do stref czystego transportu (gdzie spalinowe płacą lub mają zakaz), mniejsze koszty parkowania w strefach EV-only w niektórych miastach, niższe koszty zdrowotne wynikające z braku spalin (czynnik trudno wyceniany, ale realny dla mieszkańców centrów miast).
Jak cepikstats.pl łączy dane EV
Elektromobilność opisujemy na dwóch poziomach. CEPiK pokazuje park pojazdów zarejestrowanych w Polsce: marki, paliwa, regiony i roczniki. EAFO oraz dane branżowe lepiej pokazują infrastrukturę ładowania, tempo rozbudowy sieci i porównanie z innymi krajami UE. Dlatego w analizach EV nie mieszamy bez wyjaśnienia liczby samochodów, punktów ładowania i rejestracji nowych aut.
Powiązane strony
- Ile samochodów elektrycznych jest w Polsce
- Dotacje Mój Elektryk / NaszEauto 2026
- Paliwo: EV
- Struktura paliwowa parku
- Metodologia
FAQ
Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?
Zależy od miejsca ładowania i modelu auta. Przy ładowaniu domowym (orientacyjnie 0,60–0,90 PLN/kWh) i baterii 60 kWh pełna 'czołówka' kosztuje 36–54 PLN. Na szybkiej stacji DC publicznej (1,20–2,50 PLN/kWh) to samo naładowanie może kosztować 72–150 PLN. W praktyce rzadko ładuje się od 0 do 100% — zwykła sesja to 20–40 kWh.
Ile kosztuje 100 km jazdy elektrykiem?
Przy ładowaniu domowym i realistycznym zużyciu 20 kWh/100 km: ok. 12–18 PLN/100 km. Przy szybkim ładowaniu DC: 24–50 PLN/100 km. Dla benzyny (7,5 L/100 km przy 6,50 PLN/L): ok. 48–49 PLN/100 km. Różnica jest znacząca przy ładowaniu domowym, mniejsza przy DC.
Czy taryfa nocna G12 naprawdę się opłaca przy EV?
Tak — jeśli potrafisz zaplanować ładowanie na godziny nocne (zwykle 22:00–6:00 lub godziny z niższą taryfą). Nowoczesne wallboxy i auta pozwalają zaprogramować czas startu ładowania. Oszczędność vs taryfa G11 to 20–40% kosztu energii, co rocznie może oznaczać 1 000–2 000 PLN mniej przy średnim przebiegu.
Czy EV jest tańszy od diesla przy jeździe autostradowej?
Przy jeździe wyłącznie autostradowej (130 km/h), korzystając z publicznych ładowarek DC — niekoniecznie. Zużycie EV na autostradzie wzrasta do 22–28 kWh/100 km, a ładowanie DC kosztuje 1,50–2,00 PLN/kWh lub więcej. Koszt 100 km może zbliżyć się do diesla. EV ma największą przewagę w mieście i przy dostępie do taniego ładowania domowego.
Czy fotowoltaika zmienia kalkulację?
Znacząco. Latem z nadwyżki produkcji PV można ładować EV za darmo lub bardzo tanio. W systemie z magazynem energii możliwe jest całoroczne korzystanie z prądu z dachu. Bez magazynu, zimą produkcja PV jest niska i konieczne jest pobieranie z sieci. Realna oszczędność zależy od systemu i lokalizacji — jest to indywidualna kalkulacja.
Ile wynosi akcyza na samochód elektryczny?
Zero. BEV jest zwolniony z akcyzy bezterminowo w Polsce. Hybrydy klasyczne (HEV) mają obniżoną stawkę akcyzy, jeśli silnik spalinowy ma pojemność poniżej 2000 cc. Dla aut spalinowych powyżej 2000 cc akcyza wynosi 18,6% podstawy opodatkowania. To realny argument finansowy przy zakupie nowego drogiego BEV vs spalinowego premium.
Jak wyliczać zwrot z przejścia na EV?
Podstawowy wzór: (roczna oszczędność na paliwie/energii) / (nadwyżka ceny zakupu EV vs spalinowego). Przykład: roczny przebieg 15 000 km, oszczędność 35 PLN/100 km = 5 250 PLN/rok. Jeśli EV kosztował 20 000 PLN więcej: payback po 3,8 roku. Pełna kalkulacja uwzględnia też serwis, deprecjację i akcyzę — skorzystaj z kalkulatora /narzedzia/tco.