cepikstatspl

Marka

Dafier w polskim rejestrze

Karta marki Dafier w Polsce: liczba aktywnych pojazdów, województwo lidera, mix paliwowy i ewolucja rejestracji w czasie. Wszystkie liczby z CEPiK, bez treści promocyjnych.

Aktywne pojazdy w Polsce66540,03% polskiego parku
Pozycja w rankingu#165spośród 7219 marek z aktywnymi pojazdami
Województwo lideraMazowieckie683 pojazdów
Średni wiek pojazdu9,8 latdom. paliwo: benzyna

Dafier województwo po województwie

Liczba aktywnych pojazdów Dafier w każdym z 16 województw Polski.

  1. 1Mazowieckie683
  2. 2Śląskie651
  3. 3Warmińsko-Mazurskie642
  4. 4Wielkopolskie544
  5. 5Łódzkie544
  6. 6Zachodniopomorskie541
  7. 7Kujawsko-Pomorskie541
  8. 8Pomorskie483
  9. 9Lubelskie330
  10. 10Dolnośląskie321
  11. 11Małopolskie276
  12. 12Podkarpackie273
  13. 13Lubuskie256
  14. 14Świętokrzyskie242
  15. 15Opolskie200
  16. 16Podlaskie127

Źródło: CEPiK. Stan na: 17.04.2022


Pierwsze rejestracje Dafier 1995–2019

Liczba pojazdów Dafier po raz pierwszy zarejestrowanych w Polsce w danym roku. Krzywa odzwierciedla cykl popularności marki na lokalnym rynku.

Pierwsze rejestracje Dafier rocznie
2007: 482008: 2942009: 592010: 2592011: 14762012: 14592013: 11692014: 8262015: 3122016: 3422017: 4832018: 762019: 132007201020152019

Źródło: CEPiK. Stan na: snapshot 17.04.2022


Top 10 roczników Dafier w aktywnym parku

Lata produkcji Dafier najmocniej obecne w polskim parku. Słupki posortowane chronologicznie ułatwiają odczyt trendu pokoleniowego marki.

  1. 2007385
  2. 200822
  3. 2010434
  4. 20112128
  5. 20121057
  6. 20131016
  7. 2014685
  8. 201562
  9. 2016389
  10. 2017429

Źródło: CEPiK. Stan na: 17.04.2022


Analiza marki Dafier

Ta część łączy ranking, modele, paliwa i geografię w jedną interpretację. Nie opisuje katalogu producenta, tylko to, co faktycznie zostało w polskim rejestrze CEPiK.

Historia i pozycja Dafier w Polsce

Dafier ma w Polsce 6654 aktywnych pojazdów w rejestrze CEPiK, co daje 0,03% całego parku. W rankingu marek zajmuje pozycję #165 spośród 7219 nazw z aktywnymi wpisami. Dafier zajmuje dalsze pozycje rankingowe — mniejsza baza może oznaczać wyższe ceny używanych i ograniczoną dostępność części u niezależnych warsztatów. Ta liczba nie jest prostą miarą sprzedaży nowych aut, tylko skumulowanym zapisem wielu lat: zakupów salonowych, leasingu, importu używanych samochodów i aut utrzymywanych po kilkanaście lat.

Skąd pochodzi ta liczba 6654 pojazdów

Każdy wpis w CEPiK reprezentuje aktywny pojazd — bez daty wyrejestrowania w rejestrze na dzień snapshotu 17 kwietnia 2022. Dla Dafier ta liczba składa się z kilku kanałów: zakupy nowych aut w Polsce przez osoby prywatne i firmy; import używanych z Niemiec, Niderlandów, Belgii, Francji i innych krajów UE; leasing operacyjny i finansowy z leasingodawców; auta utrzymywane przez pierwotnych właścicieli przez wiele lat. Skumulowanie tych strumieni przez dekady tworzy obecną bazę 6654 aktywnych wpisów — to nie jest wynik jednego roku sprzedaży.

Najpopularniejsze modele Dafier w Polsce

Ranking modeli Dafier trzeba czytać jak zapis pokoleń, które przetrwały w parku. Na szczycie często są modele masowe — kompakty, sedany, combi — które były sprowadzane w dużych ilościach jako używane z Europy Zachodniej. Im bardziej niszowy model, tym jego udział w całej bazie jest mniejszy, choć może być rynkowo atrakcyjny ze względu na rzadkość. Modele z lat 2005–2015 dominują ilościowo, ale nowsze generacje aut hybrydowych i elektrycznych Dafier szybko zwiększają swój udział.

Profil paliwowy — czym jeżdżą właściciele Dafier

Dominującym paliwem w parku Dafier jest benzyna (6654 pojazdów, 100,0% bazy). Benzyna jako dominujące paliwo wskazuje na szeroki profil użytkowania — zarówno nowe auta flotowe, jak i starsze egzemplarze z rynku wtórnego. Serwis aut benzynowych Dafier jest zwykle prostszy niż diesli. Pełny mix paliwowy — widoczny na wykresie pierścieniowym powyżej — pokazuje też udział hybryd, LPG, benzyny i BEV. Porównanie struktury paliwowej Dafier z ogólnopolską średnią pozwala ocenić, czy marka jest bardziej związana z dieslem flotowym, benzyną miejską czy elektryfikacją.

Średni wiek Dafier a średnia krajowa

Szacowany profil wieku dla Dafier to profil młodszy od wielu importowych segmentów: średnio 9,8 lat w snapshotcie 2022. Dla porównania, polska średnia wynosi ok. 14 lat. Wiek parku nie jest oceną jakości pojedynczego samochodu, ale dobrze pokazuje, czy marka żyje głównie z nowych rejestracji, czy z wieloletniego importu. Starszy profil oznacza zwykle większą rolę diesla, LPG, tańszych części i rynku niezależnych warsztatów. Młodszy profil częściej łączy się z leasingiem, flotami, hybrydami i BEV. Wykres roczników (top 10 lat produkcji) powyżej pokazuje konkretne szczyty importu.

Gdzie Dafier ma najmocniejszą pozycję

Najwięcej pojazdów Dafier ma województwo Mazowieckie: 683 aktywnych wpisów. Taki wynik może wynikać z liczby mieszkańców, siły gospodarczej regionu, flot firmowych rejestrowanych w centrali lub tradycji importu. Warto patrzeć nie tylko na liczbę bezwzględną, lecz także na udział marki w lokalnym parku. Mazowieckie i Śląskie często prowadzą wolumenem, ale mniejsze województwo może mieć wyraźnie większą koncentrację Dafier względem całego lokalnego parku.

Serwis i dostępność części Dafier w Polsce

Przy 6654 aktywnych pojazdach Dafier w rejestrze, dostępność serwisu zależy od skali i pozycji w rankingu. Dafier zajmuje dalsze pozycje rankingowe — mniejsza baza może oznaczać wyższe ceny używanych i ograniczoną dostępność części u niezależnych warsztatów. Sieci ASO Dafier w Polsce obsługują głównie większe miasta — każde miasto powyżej 100 000 mieszkańców ma zazwyczaj przynajmniej jednego autoryzowanego przedstawiciela. Serwis niezależny działa dla marek z dużą bazą pojazów — wystarczająca liczba egzemplarzy sprawia, że mechanicy specjalizują się w konkretnej marce. Dla oceny dostępności serwisu przy zakupie używanego, oprócz serwisów ASO, warto sprawdzić obecność dostawców części (Autodoc, Inter Cars, TecDoc) dla danej marki i konkretnego modelu.

Rynek wtórny Dafier — co mówią liczby

CEPiK nie mówi, czy konkretny egzemplarz jest zadbany, ale pokazuje otoczenie decyzji zakupowej. 6654 pojazdów w Polsce oznacza ograniczony rynek wtórny — węższy wybór, możliwe wyższe ceny i dłuższe oczekiwanie na konkretne modele. Benzyna jako dominujące paliwo wskazuje na szeroki profil użytkowania — zarówno nowe auta flotowe, jak i starsze egzemplarze z rynku wtórnego. Serwis aut benzynowych Dafier jest zwykle prostszy niż diesli. Przy zakupie używanego Dafier standardowe kroki to: weryfikacja historii w CEPiK przez historiapojazdu.gov.pl, sprawdzenie przebiegu przez CarVertical lub InfoExpert i inspekcja techniczna u niezależnego rzeczoznawcy.

Dafier a przyszłość polskiego parku

Trendy widoczne w CEPiK 2022 wskazują kierunek: hybrydy i BEV rosną, diesel traci udział w nowych rejestracjach, a park odmładza się głównie przez leasing flotowy. Jak Dafier wpisuje się w te trendy? Marka z mocną pozycją w HEV lub BEV jest dobrze ustawiona na regulacje SCT i przyszłe ograniczenia emisyjne. Marka z dużą bazą diesli będzie odczuwała rosnącą presję stref czystego transportu w miastach. Dane CEPiK są punktem wyjścia — dla aktualnych rejestracji najlepszym źródłem są miesięczne raporty PZPM.

Jak czytać statystyki Dafier bez uproszczeń

Dane CEPiK są rejestrem administracyjnym — to ogromna zaleta (pełne pokrycie kraju), ale wymaga ostrożności interpretacyjnej. Kilka ważnych kontekstów:

Miejsce rejestracji ≠ miejsce użytkowania. Floty firmowe często rejestrują pojazdy w siedzibie centrali (Warszawa, Kraków), nawet jeśli faktycznie jeżdżą po całej Polsce. Dlatego Mazowieckie ma nieproporcjonalnie dużo rejestracji — efekt administracyjny, nie geograficzny.

Data snapshotu: 17 kwietnia 2022. Pojazdy zarejestrowane po tej dacie nie są widoczne. Dynamika rynku po 2022 r. — wzrost BEV, nowe modele, nowe marki — wymaga uzupełnienia z raportów PZPM i EAFO.

Warianty zapisu. W CEPiK marka to pole tekstowe wpisywane przez urząd rejestracyjny — dlatego „Volkswagen", „VW" i „VOLKSWAGEN" to osobne ciągi. Tabela aliasów normalizuje je na kanoniczny slug, ale drobne warianty literówkowe mogą pozostawać w osobnych pozycjach.

Import używany a rejestracja krajowa. Auto z rocznika 2010 wyprodukowane w Niemczech, sprowadzone do Polski w 2016 r. i aktywne w 2022 r. — to wpis Dafier liczony w tych statystykach, choć nigdy nie było sprzedane nowe w Polsce. Dlatego „udział marki" to nie to samo, co „udział w rynku nowych aut".

Porównanie Dafier z innymi markami

Najlepszy kontekst dla liczb Dafier daje porównanie z markami o podobnym profilu. Na stronie [/marka](/marka) znajdziesz ranking wszystkich marek posortowany według liczby aktywnych pojazdów. Każda karta marki zawiera ten sam zestaw danych — co pozwala bezpośrednio zestawiać profile paliwowe, wiekowe i regionalne.

Do bezpośredniego porównania dwóch marek: [/porownaj](/porownaj). Do analizy regionalnej z filtrem marki: karty [województw](/wojewodztwo) pokazują top marki dla każdego regionu.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Ile pojazdów marki Dafier jest zarejestrowanych w Polsce?

W rejestrze CEPiK na dzień 17 kwietnia 2022 znajdowało się 6654 aktywnych pojazdów Dafier — to 0,03% całego polskiego parku samochodowego.

Na którym miejscu Dafier jest w polskim rankingu marek?

Dafier zajmuje pozycję #165 spośród 7219 marek z aktywnymi pojazdami w polskim CEPiK.

W którym województwie jeździ najwięcej Dafier?

Pierwszym regionem jest Mazowieckie z 683 aktywnymi pojazdami Dafier.

Na jakim paliwie jeździ większość pojazdów Dafier?

Dominującym paliwem jest benzyna (6654 pojazdów, 100,0%).

Jaki jest średni wiek pojazdów Dafier w Polsce?

Średni wiek pojazdu Dafier w polskim CEPiK to 9,8 lat (rok snapshotu 2022 minus rok produkcji uśredniony po wszystkich aktywnych pojazdach marki).

Czy te liczby zawierają wszystkie warianty zapisu marki?

Tak. Tabela aliasów mapuje różne warianty zapisu (np. „BMW", „B.M.W.") na kanoniczny slug dafier. Oczywiste literówki są pominięte.

Jak często aktualizujemy kartę Dafier?

Karta odświeża się przy każdej kolejnej publikacji CEPiK lub wewnętrznej aktualizacji bazy. Obecny stan: snapshot 17.04.2022. Daty publikacji: /dane/changelog.