cepikstatspl

Marka

Renault/Carpol w polskim rejestrze

Karta marki Renault/Carpol w Polsce: liczba aktywnych pojazdów, województwo lidera, mix paliwowy i ewolucja rejestracji w czasie. Wszystkie liczby z CEPiK, bez treści promocyjnych.

Aktywne pojazdy w Polsce34540,01% polskiego parku
Pozycja w rankingu#238spośród 7219 marek z aktywnymi pojazdami
Województwo lideraMazowieckie932 pojazdów
Średni wiek pojazdu7,1 latdom. paliwo: olej napędowy (diesel)

Renault/Carpol województwo po województwie

Liczba aktywnych pojazdów Renault/Carpol w każdym z 16 województw Polski.

  1. 1Mazowieckie932
  2. 2Wielkopolskie307
  3. 3Małopolskie299
  4. 4Dolnośląskie282
  5. 5Śląskie260
  6. 6Podkarpackie190
  7. 7Warmińsko-Mazurskie181
  8. 8Lubelskie181
  9. 9Pomorskie172
  10. 10Łódzkie162
  11. 11Świętokrzyskie131
  12. 12Opolskie82
  13. 13Zachodniopomorskie75
  14. 14Podlaskie70
  15. 15Kujawsko-Pomorskie68
  16. 16Lubuskie62

Źródło: CEPiK. Stan na: 17.04.2022


Pierwsze rejestracje Renault/Carpol 1995–2019

Liczba pojazdów Renault/Carpol po raz pierwszy zarejestrowanych w Polsce w danym roku. Krzywa odzwierciedla cykl popularności marki na lokalnym rynku.

Pierwsze rejestracje Renault/Carpol rocznie
1998: 12006: 42007: 252008: 832009: 392010: 622011: 1892012: 2222013: 3942014: 4422015: 4192016: 4472017: 3692018: 4502019: 511199820002005201020152019

Źródło: CEPiK. Stan na: snapshot 17.04.2022


Top 10 roczników Renault/Carpol w aktywnym parku

Lata produkcji Renault/Carpol najmocniej obecne w polskim parku. Słupki posortowane chronologicznie ułatwiają odczyt trendu pokoleniowego marki.

  1. 201075
  2. 2011191
  3. 2012229
  4. 2013327
  5. 2014438
  6. 2015325
  7. 2016415
  8. 2017346
  9. 2018531
  10. 2019258

Źródło: CEPiK. Stan na: 17.04.2022


Popularne modele Renault/Carpol w Polsce

Top modele Renault/Carpol w polskim rejestrze CEPiK według liczby aktywnych pojazdów.

→ Wszystkie modele w Polsce


Analiza marki Renault/Carpol

Ta część łączy ranking, modele, paliwa i geografię w jedną interpretację. Nie opisuje katalogu producenta, tylko to, co faktycznie zostało w polskim rejestrze CEPiK.

Historia i pozycja Renault/Carpol w Polsce

Renault/Carpol ma w Polsce 3454 aktywnych pojazdów w rejestrze CEPiK, co daje 0,01% całego parku. W rankingu marek zajmuje pozycję #238 spośród 7219 nazw z aktywnymi wpisami. Renault/Carpol zajmuje dalsze pozycje rankingowe — mniejsza baza może oznaczać wyższe ceny używanych i ograniczoną dostępność części u niezależnych warsztatów. Ta liczba nie jest prostą miarą sprzedaży nowych aut, tylko skumulowanym zapisem wielu lat: zakupów salonowych, leasingu, importu używanych samochodów i aut utrzymywanych po kilkanaście lat. Najmocniejszym modelem w danych jest Master, widoczny w 2779 aktywnych wpisach.

Skąd pochodzi ta liczba 3454 pojazdów

Każdy wpis w CEPiK reprezentuje aktywny pojazd — bez daty wyrejestrowania w rejestrze na dzień snapshotu 17 kwietnia 2022. Dla Renault/Carpol ta liczba składa się z kilku kanałów: zakupy nowych aut w Polsce przez osoby prywatne i firmy; import używanych z Niemiec, Niderlandów, Belgii, Francji i innych krajów UE; leasing operacyjny i finansowy z leasingodawców; auta utrzymywane przez pierwotnych właścicieli przez wiele lat. Skumulowanie tych strumieni przez dekady tworzy obecną bazę 3454 aktywnych wpisów — to nie jest wynik jednego roku sprzedaży.

Najpopularniejsze modele Renault/Carpol w Polsce

Ranking modeli Renault/Carpol trzeba czytać jak zapis pokoleń, które przetrwały w parku. Na szczycie często są modele masowe — kompakty, sedany, combi — które były sprowadzane w dużych ilościach jako używane z Europy Zachodniej. Im bardziej niszowy model, tym jego udział w całej bazie jest mniejszy, choć może być rynkowo atrakcyjny ze względu na rzadkość. Modele z lat 2005–2015 dominują ilościowo, ale nowsze generacje aut hybrydowych i elektrycznych Renault/Carpol szybko zwiększają swój udział.

Profil paliwowy — czym jeżdżą właściciele Renault/Carpol

Dominującym paliwem w parku Renault/Carpol jest olej napędowy (diesel) (3453 pojazdów, 100,0% bazy). Dominacja diesla sugeruje silny udział importu z Europy Zachodniej i użytkowanie na trasach. Przy zakupie używanego diesla Renault/Carpol warto zweryfikować stan DPF, EGR i turbosprężarki — to typowe kosztowne naprawy dla pojazdów z dużym przebiegiem. Pełny mix paliwowy — widoczny na wykresie pierścieniowym powyżej — pokazuje też udział hybryd, LPG, benzyny i BEV. Porównanie struktury paliwowej Renault/Carpol z ogólnopolską średnią pozwala ocenić, czy marka jest bardziej związana z dieslem flotowym, benzyną miejską czy elektryfikacją.

Średni wiek Renault/Carpol a średnia krajowa

Szacowany profil wieku dla Renault/Carpol to bardzo młody profil jak na polski park: średnio 7,1 lat w snapshotcie 2022. Dla porównania, polska średnia wynosi ok. 14 lat. Wiek parku nie jest oceną jakości pojedynczego samochodu, ale dobrze pokazuje, czy marka żyje głównie z nowych rejestracji, czy z wieloletniego importu. Starszy profil oznacza zwykle większą rolę diesla, LPG, tańszych części i rynku niezależnych warsztatów. Młodszy profil częściej łączy się z leasingiem, flotami, hybrydami i BEV. Wykres roczników (top 10 lat produkcji) powyżej pokazuje konkretne szczyty importu.

Gdzie Renault/Carpol ma najmocniejszą pozycję

Najwięcej pojazdów Renault/Carpol ma województwo Mazowieckie: 932 aktywnych wpisów. Taki wynik może wynikać z liczby mieszkańców, siły gospodarczej regionu, flot firmowych rejestrowanych w centrali lub tradycji importu. Warto patrzeć nie tylko na liczbę bezwzględną, lecz także na udział marki w lokalnym parku. Mazowieckie i Śląskie często prowadzą wolumenem, ale mniejsze województwo może mieć wyraźnie większą koncentrację Renault/Carpol względem całego lokalnego parku.

Serwis i dostępność części Renault/Carpol w Polsce

Przy 3454 aktywnych pojazdach Renault/Carpol w rejestrze, dostępność serwisu zależy od skali i pozycji w rankingu. Renault/Carpol zajmuje dalsze pozycje rankingowe — mniejsza baza może oznaczać wyższe ceny używanych i ograniczoną dostępność części u niezależnych warsztatów. Sieci ASO Renault/Carpol w Polsce obsługują głównie większe miasta — każde miasto powyżej 100 000 mieszkańców ma zazwyczaj przynajmniej jednego autoryzowanego przedstawiciela. Serwis niezależny działa dla marek z dużą bazą pojazów — wystarczająca liczba egzemplarzy sprawia, że mechanicy specjalizują się w konkretnej marce. Dla oceny dostępności serwisu przy zakupie używanego, oprócz serwisów ASO, warto sprawdzić obecność dostawców części (Autodoc, Inter Cars, TecDoc) dla danej marki i konkretnego modelu.

Rynek wtórny Renault/Carpol — co mówią liczby

CEPiK nie mówi, czy konkretny egzemplarz jest zadbany, ale pokazuje otoczenie decyzji zakupowej. 3454 pojazdów w Polsce oznacza ograniczony rynek wtórny — węższy wybór, możliwe wyższe ceny i dłuższe oczekiwanie na konkretne modele. Dominacja diesla sugeruje silny udział importu z Europy Zachodniej i użytkowanie na trasach. Przy zakupie używanego diesla Renault/Carpol warto zweryfikować stan DPF, EGR i turbosprężarki — to typowe kosztowne naprawy dla pojazdów z dużym przebiegiem. Przy zakupie używanego Renault/Carpol standardowe kroki to: weryfikacja historii w CEPiK przez historiapojazdu.gov.pl, sprawdzenie przebiegu przez CarVertical lub InfoExpert i inspekcja techniczna u niezależnego rzeczoznawcy.

Renault/Carpol a przyszłość polskiego parku

Trendy widoczne w CEPiK 2022 wskazują kierunek: hybrydy i BEV rosną, diesel traci udział w nowych rejestracjach, a park odmładza się głównie przez leasing flotowy. Jak Renault/Carpol wpisuje się w te trendy? Marka z mocną pozycją w HEV lub BEV jest dobrze ustawiona na regulacje SCT i przyszłe ograniczenia emisyjne. Marka z dużą bazą diesli będzie odczuwała rosnącą presję stref czystego transportu w miastach. Dane CEPiK są punktem wyjścia — dla aktualnych rejestracji najlepszym źródłem są miesięczne raporty PZPM.

Jak czytać statystyki Renault/Carpol bez uproszczeń

Dane CEPiK są rejestrem administracyjnym — to ogromna zaleta (pełne pokrycie kraju), ale wymaga ostrożności interpretacyjnej. Kilka ważnych kontekstów:

Miejsce rejestracji ≠ miejsce użytkowania. Floty firmowe często rejestrują pojazdy w siedzibie centrali (Warszawa, Kraków), nawet jeśli faktycznie jeżdżą po całej Polsce. Dlatego Mazowieckie ma nieproporcjonalnie dużo rejestracji — efekt administracyjny, nie geograficzny.

Data snapshotu: 17 kwietnia 2022. Pojazdy zarejestrowane po tej dacie nie są widoczne. Dynamika rynku po 2022 r. — wzrost BEV, nowe modele, nowe marki — wymaga uzupełnienia z raportów PZPM i EAFO.

Warianty zapisu. W CEPiK marka to pole tekstowe wpisywane przez urząd rejestracyjny — dlatego „Volkswagen", „VW" i „VOLKSWAGEN" to osobne ciągi. Tabela aliasów normalizuje je na kanoniczny slug, ale drobne warianty literówkowe mogą pozostawać w osobnych pozycjach.

Import używany a rejestracja krajowa. Auto z rocznika 2010 wyprodukowane w Niemczech, sprowadzone do Polski w 2016 r. i aktywne w 2022 r. — to wpis Renault/Carpol liczony w tych statystykach, choć nigdy nie było sprzedane nowe w Polsce. Dlatego „udział marki" to nie to samo, co „udział w rynku nowych aut".

Porównanie Renault/Carpol z innymi markami

Najlepszy kontekst dla liczb Renault/Carpol daje porównanie z markami o podobnym profilu. Na stronie [/marka](/marka) znajdziesz ranking wszystkich marek posortowany według liczby aktywnych pojazdów. Każda karta marki zawiera ten sam zestaw danych — co pozwala bezpośrednio zestawiać profile paliwowe, wiekowe i regionalne.

Do bezpośredniego porównania dwóch marek: [/porownaj](/porownaj). Do analizy regionalnej z filtrem marki: karty [województw](/wojewodztwo) pokazują top marki dla każdego regionu.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Ile pojazdów marki Renault/Carpol jest zarejestrowanych w Polsce?

W rejestrze CEPiK na dzień 17 kwietnia 2022 znajdowało się 3454 aktywnych pojazdów Renault/Carpol — to 0,01% całego polskiego parku samochodowego.

Na którym miejscu Renault/Carpol jest w polskim rankingu marek?

Renault/Carpol zajmuje pozycję #238 spośród 7219 marek z aktywnymi pojazdami w polskim CEPiK.

W którym województwie jeździ najwięcej Renault/Carpol?

Pierwszym regionem jest Mazowieckie z 932 aktywnymi pojazdami Renault/Carpol.

Na jakim paliwie jeździ większość pojazdów Renault/Carpol?

Dominującym paliwem jest olej napędowy (diesel) (3453 pojazdów, 100,0%).

Jaki jest średni wiek pojazdów Renault/Carpol w Polsce?

Średni wiek pojazdu Renault/Carpol w polskim CEPiK to 7,1 lat (rok snapshotu 2022 minus rok produkcji uśredniony po wszystkich aktywnych pojazdach marki).

Czy te liczby zawierają wszystkie warianty zapisu marki?

Tak. Tabela aliasów mapuje różne warianty zapisu (np. „BMW", „B.M.W.") na kanoniczny slug renault-carpol. Oczywiste literówki są pominięte.

Jak często aktualizujemy kartę Renault/Carpol?

Karta odświeża się przy każdej kolejnej publikacji CEPiK lub wewnętrznej aktualizacji bazy. Obecny stan: snapshot 17.04.2022. Daty publikacji: /dane/changelog.