Marka
Oltcit w polskim rejestrze
Karta marki Oltcit w Polsce: liczba aktywnych pojazdów, województwo lidera, mix paliwowy i ewolucja rejestracji w czasie. Wszystkie liczby z CEPiK, bez treści promocyjnych.
Oltcit województwo po województwie
Liczba aktywnych pojazdów Oltcit w każdym z 16 województw Polski.
Źródło: CEPiK. Stan na: 17.04.2022
Pierwsze rejestracje Oltcit 1995–2019
Liczba pojazdów Oltcit po raz pierwszy zarejestrowanych w Polsce w danym roku. Krzywa odzwierciedla cykl popularności marki na lokalnym rynku.
Źródło: CEPiK. Stan na: snapshot 17.04.2022
Top 10 roczników Oltcit w aktywnym parku
Lata produkcji Oltcit najmocniej obecne w polskim parku. Słupki posortowane chronologicznie ułatwiają odczyt trendu pokoleniowego marki.
Źródło: CEPiK. Stan na: 17.04.2022
Popularne modele Oltcit w Polsce
Top modele Oltcit w polskim rejestrze CEPiK według liczby aktywnych pojazdów.
- Club 11R2555
Analiza marki Oltcit
Ta część łączy ranking, modele, paliwa i geografię w jedną interpretację. Nie opisuje katalogu producenta, tylko to, co faktycznie zostało w polskim rejestrze CEPiK.
Historia i pozycja Oltcit w Polsce
Oltcit ma w Polsce 4135 aktywnych pojazdów w rejestrze CEPiK, co daje 0,02% całego parku. W rankingu marek zajmuje pozycję #218 spośród 7219 nazw z aktywnymi wpisami. Oltcit zajmuje dalsze pozycje rankingowe — mniejsza baza może oznaczać wyższe ceny używanych i ograniczoną dostępność części u niezależnych warsztatów. Ta liczba nie jest prostą miarą sprzedaży nowych aut, tylko skumulowanym zapisem wielu lat: zakupów salonowych, leasingu, importu używanych samochodów i aut utrzymywanych po kilkanaście lat. Najmocniejszym modelem w danych jest Club 11R, widoczny w 2555 aktywnych wpisach.
Skąd pochodzi ta liczba 4135 pojazdów
Każdy wpis w CEPiK reprezentuje aktywny pojazd — bez daty wyrejestrowania w rejestrze na dzień snapshotu 17 kwietnia 2022. Dla Oltcit ta liczba składa się z kilku kanałów: zakupy nowych aut w Polsce przez osoby prywatne i firmy; import używanych z Niemiec, Niderlandów, Belgii, Francji i innych krajów UE; leasing operacyjny i finansowy z leasingodawców; auta utrzymywane przez pierwotnych właścicieli przez wiele lat. Skumulowanie tych strumieni przez dekady tworzy obecną bazę 4135 aktywnych wpisów — to nie jest wynik jednego roku sprzedaży.
Najpopularniejsze modele Oltcit w Polsce
Ranking modeli Oltcit trzeba czytać jak zapis pokoleń, które przetrwały w parku. Na szczycie często są modele masowe — kompakty, sedany, combi — które były sprowadzane w dużych ilościach jako używane z Europy Zachodniej. Im bardziej niszowy model, tym jego udział w całej bazie jest mniejszy, choć może być rynkowo atrakcyjny ze względu na rzadkość. Modele z lat 2005–2015 dominują ilościowo, ale nowsze generacje aut hybrydowych i elektrycznych Oltcit szybko zwiększają swój udział.
Profil paliwowy — czym jeżdżą właściciele Oltcit
Dominującym paliwem w parku Oltcit jest inny / nieokreślony (3514 pojazdów, 85,0% bazy). Profil paliwowy Oltcit wymaga indywidualnej interpretacji zależnie od konkretnego modelu i rocznika. Pełny mix paliwowy — widoczny na wykresie pierścieniowym powyżej — pokazuje też udział hybryd, LPG, benzyny i BEV. Porównanie struktury paliwowej Oltcit z ogólnopolską średnią pozwala ocenić, czy marka jest bardziej związana z dieslem flotowym, benzyną miejską czy elektryfikacją.
Średni wiek Oltcit a średnia krajowa
Szacowany profil wieku dla Oltcit to stary profil, mocno związany z importem i długim utrzymywaniem aut: średnio 30,8 lat w snapshotcie 2022. Dla porównania, polska średnia wynosi ok. 14 lat. Wiek parku nie jest oceną jakości pojedynczego samochodu, ale dobrze pokazuje, czy marka żyje głównie z nowych rejestracji, czy z wieloletniego importu. Starszy profil oznacza zwykle większą rolę diesla, LPG, tańszych części i rynku niezależnych warsztatów. Młodszy profil częściej łączy się z leasingiem, flotami, hybrydami i BEV. Wykres roczników (top 10 lat produkcji) powyżej pokazuje konkretne szczyty importu.
Gdzie Oltcit ma najmocniejszą pozycję
Najwięcej pojazdów Oltcit ma województwo Dolnośląskie: 595 aktywnych wpisów. Taki wynik może wynikać z liczby mieszkańców, siły gospodarczej regionu, flot firmowych rejestrowanych w centrali lub tradycji importu. Warto patrzeć nie tylko na liczbę bezwzględną, lecz także na udział marki w lokalnym parku. Mazowieckie i Śląskie często prowadzą wolumenem, ale mniejsze województwo może mieć wyraźnie większą koncentrację Oltcit względem całego lokalnego parku.
Serwis i dostępność części Oltcit w Polsce
Przy 4135 aktywnych pojazdach Oltcit w rejestrze, dostępność serwisu zależy od skali i pozycji w rankingu. Oltcit zajmuje dalsze pozycje rankingowe — mniejsza baza może oznaczać wyższe ceny używanych i ograniczoną dostępność części u niezależnych warsztatów. Sieci ASO Oltcit w Polsce obsługują głównie większe miasta — każde miasto powyżej 100 000 mieszkańców ma zazwyczaj przynajmniej jednego autoryzowanego przedstawiciela. Serwis niezależny działa dla marek z dużą bazą pojazów — wystarczająca liczba egzemplarzy sprawia, że mechanicy specjalizują się w konkretnej marce. Dla oceny dostępności serwisu przy zakupie używanego, oprócz serwisów ASO, warto sprawdzić obecność dostawców części (Autodoc, Inter Cars, TecDoc) dla danej marki i konkretnego modelu.
Rynek wtórny Oltcit — co mówią liczby
CEPiK nie mówi, czy konkretny egzemplarz jest zadbany, ale pokazuje otoczenie decyzji zakupowej. 4135 pojazdów w Polsce oznacza ograniczony rynek wtórny — węższy wybór, możliwe wyższe ceny i dłuższe oczekiwanie na konkretne modele. Profil paliwowy Oltcit wymaga indywidualnej interpretacji zależnie od konkretnego modelu i rocznika. Przy zakupie używanego Oltcit standardowe kroki to: weryfikacja historii w CEPiK przez historiapojazdu.gov.pl, sprawdzenie przebiegu przez CarVertical lub InfoExpert i inspekcja techniczna u niezależnego rzeczoznawcy.
Oltcit a przyszłość polskiego parku
Trendy widoczne w CEPiK 2022 wskazują kierunek: hybrydy i BEV rosną, diesel traci udział w nowych rejestracjach, a park odmładza się głównie przez leasing flotowy. Jak Oltcit wpisuje się w te trendy? Marka z mocną pozycją w HEV lub BEV jest dobrze ustawiona na regulacje SCT i przyszłe ograniczenia emisyjne. Marka z dużą bazą diesli będzie odczuwała rosnącą presję stref czystego transportu w miastach. Dane CEPiK są punktem wyjścia — dla aktualnych rejestracji najlepszym źródłem są miesięczne raporty PZPM.
Jak czytać statystyki Oltcit bez uproszczeń
Dane CEPiK są rejestrem administracyjnym — to ogromna zaleta (pełne pokrycie kraju), ale wymaga ostrożności interpretacyjnej. Kilka ważnych kontekstów:
Miejsce rejestracji ≠ miejsce użytkowania. Floty firmowe często rejestrują pojazdy w siedzibie centrali (Warszawa, Kraków), nawet jeśli faktycznie jeżdżą po całej Polsce. Dlatego Mazowieckie ma nieproporcjonalnie dużo rejestracji — efekt administracyjny, nie geograficzny.
Data snapshotu: 17 kwietnia 2022. Pojazdy zarejestrowane po tej dacie nie są widoczne. Dynamika rynku po 2022 r. — wzrost BEV, nowe modele, nowe marki — wymaga uzupełnienia z raportów PZPM i EAFO.
Warianty zapisu. W CEPiK marka to pole tekstowe wpisywane przez urząd rejestracyjny — dlatego „Volkswagen", „VW" i „VOLKSWAGEN" to osobne ciągi. Tabela aliasów normalizuje je na kanoniczny slug, ale drobne warianty literówkowe mogą pozostawać w osobnych pozycjach.
Import używany a rejestracja krajowa. Auto z rocznika 2010 wyprodukowane w Niemczech, sprowadzone do Polski w 2016 r. i aktywne w 2022 r. — to wpis Oltcit liczony w tych statystykach, choć nigdy nie było sprzedane nowe w Polsce. Dlatego „udział marki" to nie to samo, co „udział w rynku nowych aut".
Porównanie Oltcit z innymi markami
Najlepszy kontekst dla liczb Oltcit daje porównanie z markami o podobnym profilu. Na stronie [/marka](/marka) znajdziesz ranking wszystkich marek posortowany według liczby aktywnych pojazdów. Każda karta marki zawiera ten sam zestaw danych — co pozwala bezpośrednio zestawiać profile paliwowe, wiekowe i regionalne.
Do bezpośredniego porównania dwóch marek: [/porownaj](/porownaj). Do analizy regionalnej z filtrem marki: karty [województw](/wojewodztwo) pokazują top marki dla każdego regionu.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Ile pojazdów marki Oltcit jest zarejestrowanych w Polsce?
W rejestrze CEPiK na dzień 17 kwietnia 2022 znajdowało się 4135 aktywnych pojazdów Oltcit — to 0,02% całego polskiego parku samochodowego.
Na którym miejscu Oltcit jest w polskim rankingu marek?
Oltcit zajmuje pozycję #218 spośród 7219 marek z aktywnymi pojazdami w polskim CEPiK.
W którym województwie jeździ najwięcej Oltcit?
Pierwszym regionem jest Dolnośląskie z 595 aktywnymi pojazdami Oltcit.
Na jakim paliwie jeździ większość pojazdów Oltcit?
Dominującym paliwem jest inny / nieokreślony (3514 pojazdów, 85,0%).
Jaki jest średni wiek pojazdów Oltcit w Polsce?
Średni wiek pojazdu Oltcit w polskim CEPiK to 30,8 lat (rok snapshotu 2022 minus rok produkcji uśredniony po wszystkich aktywnych pojazdach marki).
Czy te liczby zawierają wszystkie warianty zapisu marki?
Tak. Tabela aliasów mapuje różne warianty zapisu (np. „BMW", „B.M.W.") na kanoniczny slug oltcit. Oczywiste literówki są pominięte.
Jak często aktualizujemy kartę Oltcit?
Karta odświeża się przy każdej kolejnej publikacji CEPiK lub wewnętrznej aktualizacji bazy. Obecny stan: snapshot 17.04.2022. Daty publikacji: /dane/changelog.