cepikstatspl

Model · Citroën

Citroën C1 w polskim rejestrze

Karta modelu Citroën C1: liczba aktywnych pojazdów w Polsce, rozkład po 16 województwach, mix paliwowy. Wszystkie dane z rejestru CEPiK.

Aktywne pojazdy w Polsce72310,042% polskiego parku
MarkaCitroënKraj: FR
Województwo lideraŚląskie1321 pojazdów
Paliwo dominująceBenzyna93,2% pojazdów

Citroën C1 — województwo po województwie

Liczba aktywnych pojazdów Citroën C1 w każdym z 16 województw.

  1. 1Śląskie1321
  2. 2Wielkopolskie978
  3. 3Mazowieckie841
  4. 4Małopolskie819
  5. 5Łódzkie492
  6. 6Dolnośląskie453
  7. 7Pomorskie363
  8. 8Kujawsko-Pomorskie327
  9. 9Podkarpackie323
  10. 10Zachodniopomorskie299
  11. 11Lubelskie247
  12. 12Świętokrzyskie171
  13. 13Lubuskie163
  14. 14Opolskie160
  15. 15Podlaskie145
  16. 16Warmińsko-Mazurskie129

Źródło: CEPiK. Stan na: 17.04.2022

Citroën C1 w Polsce — obraz ogólny

Citroën C1 jest jednym z modeli, które mimo swojej stosunkowo niewielkiej liczby na polskich drogach, stanowią interesujący element krajowego parku samochodowego. Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 17.04.2022), w Polsce zarejestrowanych jest 7 231 aktywnych pojazdów tego modelu. Stanowi to 0,05% całego parku samochodowego, co plasuje Citroëna C1 w grupie pojazdów niszowych, ale nie bez znaczenia.

Citroën C1, produkowany we Francji, jest typowym przedstawicielem segmentu aut miejskich. Jego kompaktowe wymiary i ekonomiczny charakter sprawiają, że jest często wybierany przez mieszkańców dużych miast, gdzie przestrzeń parkingowa jest ograniczona, a koszty eksploatacji stają się kluczowym czynnikiem decyzyjnym. Model ten, będący częścią grupy PSA (obecnie Stellantis), od lat cieszy się popularnością wśród kierowców poszukujących niedrogiego i niezawodnego środka transportu do codziennego użytku.

Dlaczego C1 jest popularny w Polsce

Analizując rozmieszczenie regionalne Citroëna C1, można zauważyć, że największa liczba tych pojazdów znajduje się w województwie śląskim, gdzie zarejestrowano 1 321 egzemplarzy. Kolejne miejsca zajmują województwa wielkopolskie (978), mazowieckie (841), małopolskie (819) i łódzkie (492) (CEPiK 17.04.2022). Dominacja województw o dużej liczbie mieszkańców i rozwiniętej infrastrukturze miejskiej wskazuje na preferencje dla tego modelu w obszarach zurbanizowanych, gdzie kompaktowe samochody są szczególnie cenione.

Kolejnym istotnym aspektem jest mix paliwowy Citroëna C1. Aż 93,20% zarejestrowanych pojazdów napędzanych jest benzyną, co odpowiada 6 739 pojazdom. Niewielki odsetek stanowią wersje z silnikiem diesla (6,67%) oraz inne lub nieokreślone typy napędu (0,14%) (CEPiK 17.04.2022). Wysoki udział wersji benzynowych jest zgodny z tendencjami w segmencie miejskich samochodów kompaktowych, gdzie napędy benzynowe dominują ze względu na ich niższe koszty zakupu i eksploatacji oraz lepsze dostosowanie do krótkich, miejskich tras.

Citroën C1 jest wyborem kierowców, którzy cenią sobie ekonomię i funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Jego popularność w większych miastach może wynikać z łatwości parkowania oraz niskiego zużycia paliwa, co jest kluczowe w warunkach miejskich korków i ograniczeń przestrzennych.

Profil typowego Citroën C1 w rejestrze

Typowy Citroën C1 zarejestrowany w Polsce to samochód z silnikiem benzynowym, co jest zgodne z ogólną tendencją w segmencie małych, miejskich aut. Dominacja wersji benzynowych w rejestrze (93,20%) wskazuje na preferencję kierowców dla ekonomicznych rozwiązań napędowych, które są bardziej optymalne w warunkach miejskich.

Regionalnym liderem pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów jest województwo śląskie, co może wynikać z dużej gęstości zaludnienia i rozwiniętej infrastruktury miejskiej w tym regionie. Śląskie, jako jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych i urbanistycznych w Polsce, wydaje się naturalnym środowiskiem dla kompaktowego Citroëna C1.

Na polskim rynku wtórnym Citroën C1 cieszy się zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodych kierowców oraz osób poszukujących pierwszego samochodu. Jego niewielkie rozmiary, niskie koszty eksploatacji i łatwość prowadzenia czynią go atrakcyjnym wyborem dla osób, które potrzebują niezawodnego środka transportu w miejskich warunkach.

Charakterystyka parku Citroën C1 w Polsce

W rejestrze CEPiK według stanu na 17 kwietnia 2022 aktywnie zarejestrowanych było 7231 pojazdów Citroën C1, co stanowi 0,042% całego polskiego parku samochodowego. Pod względem liczebności model zajmuje jedno z wyróżnionych miejsc wśród wszystkich rozpoznanych modeli w CEPiK.

Regionalnym liderem jest Śląskie z 1321 pojazdami. Województwo to skupia 18,3% wszystkich Citroën C1 zarejestrowanych w Polsce. Kolejnym regionem jest Wielkopolskie z 978 pojazdami. Rozkład po wszystkich 16 województwach pokazuje wykres słupkowy powyżej.

Pod względem struktury paliwowej dominuje Benzyna, który odpowiada za 93,2% aktywnych pojazdów tego modelu. Drugie miejsce zajmuje Olej napędowy (diesel) z udziałem 6,7%. Pełny mix paliwowy widoczny jest na wykresie pierścieniowym powyżej.

Dane CEPiK dotyczą wyłącznie pojazdów aktywnie zarejestrowanych — bez daty wyrejestrowania — sklasyfikowanych jako Citroën C1 po normalizacji wariantów zapisu z surowego pola tekstowego rejestru. Liczy się pojazd aktywny, nie kumulacja historyczna.

Co mówią dane o używanym Citroën C1

Statystyki parku CEPiK pozwalają wyciągnąć kilka obiektywnych wniosków przydatnych przy zakupie używanego Citroën C1 — bez rekomendacji zakupowej, wyłącznie na podstawie liczb z rejestru.

Skala dostępności na rynku wtórnym: przy 7231 zarejestrowanych egzemplarzach Citroën C1 jest modelem niszowym w skali polskiego parku — mniejsza podaż na rynku wtórnym może przekładać się na wyższe ceny i ograniczony wybór.

Profil paliwowy: dominacja Benzyna (93,2%) sugeruje, że większość egzemplarzy Citroën C1 w Polsce to wersje benzynowe. Napęd benzynowy cechuje zazwyczaj niższymi kosztami serwisu niż diesel.

Geografia parku: koncentracja w Śląskie może wynikać z rejestracji firmowych, importu regionalnego lub specyfiki lokalnego rynku. Przy zakupie z dużych metropolii warto sprawdzić, czy pojazd był użytkowany głównie w warunkach miejskich, co ma znaczenie dla zużycia hamulców i układu zawieszenia.

Powyższa analiza opiera się wyłącznie na danych liczbowych z rejestru CEPiK i nie stanowi porady serwisowej ani rekomendacji zakupu. Przed nabyciem używanego pojazdu zaleca się niezależną ocenę techniczną.

Kontekst rynkowy — Citroën C1 na tle polskiego parku

Polski park samochodowy liczy ponad 30 milionów aktywnych pojazdów według CEPiK z 2022 roku, co czyni go jednym z największych w Europie pod względem bezwzględnej liczby aut. Jednocześnie jest jednym z najstarszych — średni wiek pojazdu przekracza 14 lat. W tym kontekście udział Citroën C1 na poziomie 0,042% warto czytać łącznie z profilem rocznikowym i paliwowym.

Citroën C1 należy do modeli niszowych lub specjalistycznych w polskim parku. Mniejsza baza może oznaczać wyższe ceny na rynku wtórnym i ograniczoną dostępność części zamiennych u niezależnych warsztatów.

Marka Citroën pochodzi z FR. W polskim rejestrze marki europejskie (zwłaszcza niemieckie, czeskie i francuskie) dominują ze względu na bliskość geograficzną, łatwość importu używanego i gęstą sieć autoryzowanych serwisów. Azjatyckie marki japońskie i koreańskie zyskują udziały od lat 2000, głównie przez nowe rejestracje i rosnące zaufanie do ich niezawodności.

Dane regionalne dla Citroën C1 pokazują, jak model rozkłada się między województwami. Wysoka koncentracja w Śląskie może wynikać z rejestracji firmowych (centrala firmy w Warszawie, auto jeżdżące po całej Polsce), z bliskości punktu importu (Dolnośląskie blisko granicy z Niemcami) lub z preferencji lokalnego rynku.

Co sprawdzić przy zakupie używanego Citroën C1

Statystyki parku CEPiK nie zastępują indywidualnej oceny technicznej, ale dają kontekst do zadawania właściwych pytań przy oglądaniu egzemplarza. Poniższe wskazówki wynikają z profilu paliwowego i rocznikowego tego modelu — bez rekomendacji zakupu.

Układ napędowy: Dominujące silniki Citroën C1 w Polsce to jednostki benzynowe. Sprawdź: stan katalizatora (test OBD P0420), zużycie oleju (odczyt DPG lub porównanie poziomów), napęd rozrządu (łańcuch lub pasek — termin wymiany).

Historia pojazdu: Przed zakupem warto sprawdzić historię w historiapojazdu.gov.pl (bezpłatny dostęp do danych CEPiK) i w serwisach komercyjnych (CarVertical, InfoExpert), które agregują dane z wielu rejestrów europejskich. Weryfikuj zgodność przebiegu z odczytami z badań technicznych w CEPiK.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Ile pojazdów Citroën C1 jest zarejestrowanych w Polsce?

W rejestrze CEPiK na dzień 17 kwietnia 2022 zarejestrowanych było 7231 aktywnych pojazdów Citroën C1 — 0,042% całego polskiego parku.

W którym województwie jeździ najwięcej Citroën C1?

Pierwszym regionem jest Śląskie z 1321 pojazdami (18,3% krajowej bazy tego modelu). Pełny rozkład 16 województw widać na wykresie słupkowym.

Na jakim paliwie jeździ większość Citroën C1 w Polsce?

Dominującym paliwem jest Benzyna — 93,2% wszystkich pojazdów tego modelu.

Czy Citroën C1 to popularny model w Polsce?

Przy 7231 aktywnych egzemplarzach Citroën C1 jest modelem obecnym w polskim rejestrze. Dane CEPiK dotyczą stanu na 17 kwietnia 2022.

Skąd pochodzi większość Citroën C1 w Polsce?

CEPiK rejestruje pojazdy według bieżącego właściciela. Duża część pojazdów zachodnich marek pochodzi z importu używanego — głównie z Niemiec, Niderlandów i Belgii. Rejestr nie rozróżnia aut nowych od importowanych używanych.

Czy Citroën C1 jest dostępny jako hybryda lub elektryk?

W parku CEPiK Citroën C1 występuje w wersjach: Benzyna (6739), Olej napędowy (diesel) (482), Inny / nieokreślony (10).

Jak dokładne są te dane?

Dane z masowego dumpu CEPiK z 17 kwietnia 2022. Liczba 7231 obejmuje wyłącznie pojazdy aktywnie zarejestrowane sklasyfikowane jako Citroën C1 po normalizacji nazw.